2012-02-14 14:02:04
„VI Ogólnopolskie Forum Liderów Organizacji Pacjentów” 10.02.2012

Światowy Dzień chorego 10 lutego 2012 r.

 

Darłowskie Amazonki Elżbieta Betlińska i Grażyna Rogal

zostały zaproszone przez Ks. Arkadiusz Nowaka z Instytutu Praw Pacjenta na Spotkanie Liderów Organizacji Pacjenckich z Ministrem Zdrowia w Warszawie z okazji obchodów Światowego Dnia Chorego.

VI Ogólnopolskie Forum Liderów Organizacji Pacjentów” 10.02.2012

ŚWIATOWY DZIEŃ CHOREGO. Mamy nadzieję, że dzięki wspólnym wysiłkom i zaangażowaniu organizacji pacjenckich, rządu oraz nas samych, sytuacja osób chorujących w Polsce będzie się stale poprawiała. Nie zapominajmy też o profilaktyce.

Konferencja dała możliwość spotkania się z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia oraz Narodowego Funduszu Zdrowia. Osobom odpowiedzialnym za kształtowanie polityki zdrowotnej państwa przedstawiciele organizacji pacjenckich zadawali trudne pytania i zwracali uwagę na największe problemy z jakimi spotykają się pacjenci, ich rodziny oraz organizacje. Podczas spotkań tematem wiodącym była również starość jako problem nadal dotkliwy jeżeli chodzi o opiekę medyczną i ludzką. „Przez całe życie trzeba się uczyć umierać.” Słowa Seneki młodszego powinny wywołać chwilę zadumy i refleksji, przecież każdy z nas chce żyć długo, życząc sobie zdrowia, sprawności ciała i umysłu. Nauczmy się akceptować ten fakt, że nic nie trwa wiecznie, ale uwierzmy również w to, że w życiu nie musimy być sami i samotni.

 

WIĘCEJ SERCA W DŁONIACH”

 

W Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II Fundacji Janiny i Zbigniewa Porczyńskich 10 lutego w Warszawie zostały rozdane Nagrody Świętego Kamila. Na uroczystości obecny był minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, ks. Abp Celestino Migliore – Nuncjusz Apostolski w Polsce, ks. Abp Józef Kowalczyk – Prymas Polski, Marek Michalak – Rzecznik Praw Dziecka, Barbara Krystyna Kozłowska – Rzecznik Praw Pacjenta, były Przewodniczacy Parlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek.

Nagroda Imienia Św. Kamila, patrona chorych i pracowników służby zdrowia, została ustanowiona w 2007 roku z inicjatywy Zakonu Posługujących Chorym – Ojców Kamilianów oraz Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej.

 

Nagroda przyznawana jest z okazji Światowego Dnia Chorego, co roku w innej dziedzinie medycyny. Główną ideą Nagrody jest okazanie wdzięczności tym, którzy z wielką troską i bezinteresownością budują kulturę miłosierdzia, akceptacji chorych i ich rodzin, stając się głosem tych, którzy sami nie są w stanie domagać się przestrzegania swoich praw. Nagroda jest symbolem pomocy niesionej każdemu choremu, bez względu na jego światopogląd, wyznawaną wiarę, czy rodzaj choroby – wyjaśnia Ks. Abp Władysław Ziółek, Metropolita Archidiecezji Łódzkiej, członek Kapituły Nagrody Imienia Św. Kamila.

 

Nagroda św. Kamila dla Krystyny Wechmann 10 lutego 2012 r.

 

Kapituła Nagrody Imienia św. Kamila uhonorowała nagrodą specjalną

Krystynę Wechmann (Prezes Federacji Stowarzyszeń „Amazonki” w Poznaniu) – w dowód uznania za osobiste niestrudzone przywracanie uśmiechu na twarzach kobiet chorujących na raka piersi oraz wiary i radości życia tym wszystkim, którym pomógł ruch Amazonek w Polsce.

Uroczystość wręczenia Nagród św. Kamila uprzyjemnił nam występ Filharmonii Dowcipu Waldemara Malickiego. Spotkanie z ministrem zdrowia Bartoszem Arłukowiczem miało bardzo miły akcent, jako Darłowianki zostałyśmy serdecznie przywitane i otrzymałyśmy życzenia dalszej owocnej pracy.

 

Elżbieta Betlińska

zdjęcia do artukułu w galerii pn. VI Forum Liderów Organizacji

NASI SPONSORZY
Urząd Miasta DarłowoUrząd Gminy DarłowoStarostwo Powiatowe w SławnieBałtycki Bank Spółdzielczy w DarłowieDROBDAR Darłowo
Projekt i wykonanie: rumac.pl