2014-02-16 19:29:58
VIII Forum Liderów Organizacji Pacjentów - 10.02.2014 r.

ŚWIATOWY DZIEŃ CHOREGO

W dniach 10 i 11 lutego 2014 r. Przedstawicielki Klubu Amazonki w Darłowie Elżbieta Betlińska i Grażyna Rogal dzięki zaproszeniu przez Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej oraz ks. Arkadiusza Nowaka wzięły udzial w VIII Forum Liderów Organizacji Pacjentów w Warszawie.

W dniu 11 lutego 2014 roku obchodzony jest XXII Światowy Dzień Chorego. Dzień ten stanowi szczególną okazję do wyrażenia szacunku i uznania pracownikom służby zdrowia, wolontariuszom, członkom rodziny, organizacjom oraz wszystkim tym, którzy bezinteresownie poświęcają się dla dobra chorych. Ta wyjątkowa data skłania również do refleksji nad znaczeniem cierpienia w życiu ludzkim, uwrażliwia na los potrzebujących opieki oraz pozwala wykształcić w sobie niesamolubną potrzebę towarzyszenia bliźnim w najtrudniejszych chwilach ich życia. Tegoroczna merytoryczna debata odbyła sedstawicieli instytucji mających wpływ na kształt polityki zdrowotnej pię z udziałem Premiera Donalda Tuska, Ministra Zdrowia – Bartosza Arłukowicza, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia – Igora Radziewicza-Winnickiego i p.o. Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia – Marcina Pakulskiego. Moderatorem spotkania był ks. dr Arkadiusz Nowak – Prezes Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej. W tym roku po raz pierwszy debata miała miejsce w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Fakt ten dodatkowo podniósł rangę tego cyklicznego spotkania, które z roku na rok staje się coraz ważniejszym wydarzeniem skupiającym szerokie grono organizacji pacjentów oraz przaństwa.     W tym roku podczas debaty omawiane były kluczowe problemy systemu opieki zdrowotnej, z którymi na co dzień zmagają się polscy pacjenci.

W dniu 10 lutego br. w Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II Fundacji Janiny i Zbigniewa Porczyńskich w Warszawie odbyła się uroczysta Gala wręczenia Nagród Św. Kamila. Uroczystość, podczas której w sposób szczególny wyróżnione zostają osoby i instytucje zaangażowane w niesienie pomocy osobom chorym i cierpiącym.  Galę poprowadzili Urszula Chincz i Radosław Brzózka. Ceremonię uświetnił występ zwycięzcy The Voice of Poland 2013 Mateusza Ziółko wraz  z zespołem orazfinalistów programu – Jagody Kret i Michała Grobelnego. Do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu zaproszeni zostali przedstawiciele najwyższych władz kościelnych i państwowych, artyści oraz media.  Współorganizatorem Gali jest Zakon Posługujących Chorym – Ojcowie Kamilianie. Patronat medialny nad Galą objął Rynek Zdrowia i portal rynekzdrowia.pl.

 

     

 

NASI SPONSORZY
Urząd Miasta DarłowoUrząd Gminy DarłowoStarostwo Powiatowe w SławnieBałtycki Bank Spółdzielczy w DarłowieDROBDAR Darłowo
Projekt i wykonanie: rumac.pl