2013-12-18 22:13:23
Wigilia 2013

we wtorek 17 grudnia 2013 roku


 

w Sali Teatralnej Gościńca nad Wieprzą w Darłowie przy świecach i choince spotkały się członkinie Klubu Amazonki z zaproszonymi gośćmi na wigilii.

Prezes Klubu Elżbieta Betlińska serdecznie powitała Amazonki i przybyłych gości: starostę sławieńskiego Wojciecha Wiśniowskiego, zastępcę burmistrza Elżbietę Karlińską, proboszcza parafii M.B. Częstochowskiej o. Stanisława Piankowskiego oraz sekstet wyłoniony z Darłowskiej Orkiestry Dętej pod kierownictwem Zenona Lesnera.

Prezes powiedziała:

Witamy serdecznie wszystkich gości

Naszych wspaniałych gości

Jak co roku w przeddzień najpiękniejszych Świąt bożego Narodzenia spotykamy się, by podsumować mijający rok i podziękować wszystkim za wsparcie i okazane serce nam.

Był to dla nas rok wyjątkowy, jak każdy który jest nam dany, organizowałyśmy działania związane z profilaktyką raka piersi – spotkanie z pacjentkami w nzoz w Darłowie, spotkanie z pracownicami starostwa w Sławnie, marsz różowej wstążeczki, oraz dni otwarte klubu.

Dzięki dofinansowaniu ze Starostwa zorganizowałyśmy piknik integracyjny pożegnanie lata połączony z mini spartakiadą w którym wzięli udział przedstawiciele organizacji działających na terenie Darłowa, a piękne zdjęcia z pleneru pożegnanie lata to zasługa Magdy Burduk i Krzysztofa Walków. Wydałyśmy kalendarz kobiety dla kobiet na rok 2014 dzięki dofinansowaniu przez miasto Darłowo. Spotykamy się z dużą życzliwością dzięki temu byłyśmy na wspaniałej wycieczce na Bornholmie, jest to zasługa Pna Waldemara Śmigielskiego, a koniec roku to metamorfozy pięciu Amazonek dzięki Pani Agacie Dobrowolskiej, dzięki której poczułyśmy się królowymi wybiegu.

Oczywiście koniec roku nie jest końcem naszej działalności, nadal będziemy działać lokalnie, mamy pomysły, a przede wszystkim chcemy kontynuować naszą pracę związaną z profilaktyką. Każda z członkiń Klubu jest wolontariuszką, na pomoc której można liczyć. Klub Amazonki jest otwarty dla wszystkich potrzebujących wsparcia i pomocy.

Wiedzieć, to znaczy zwyciężyć”, niech nie będzie tylko maksymą, ale stanie się drogowskazem mówiącym, że aby zwyciężyć trzeba najpierw wiedzieć jak to zrobić. I tego właśnie będziemy uczyć się razem.

W większości jesteśmy Amazonkami, tzn. "kobietami po mastektomii lub - mniej drastycznym leczeniu raka piersi. Wszystkie jesteśmy, w pewnym sensie, "stygmatyzowane", naznaczone przebytą drogą, poczynając od złowrogo brzmiącej diagnozy, poprzez bardziej lub mniej brutalną interwencję chirurgiczną, po radio czy chemioterapię. Ale wszystkie wiemy też, że przejścia te nie zabezpieczają nas na przyszłość, że nie są "szczepionką" chroniącą nas przed nawrotem czy dalszym ciągiem choroby. Te traumatyczne doświadczenia nauczyły nas szacunku dla raka. Wiemy, że nie wolno go lekceważyć, że nie wolno chować głowy w piasek, udawać, że nic się nie stało, że nic nam już nie grozi.

Dlatego apelujemy do wszystkich, bądźmy aktywni w profilaktyce, czujni i odpowiedzialni za dar najcenniejszy – zdrowie i życie.

Badania cytologiczne, systematyczne kontrole ginekologiczne, badania mammograficzne, badania okresowe, to nie powinien być obowiązek, to musi wynikać z naszej świadomości .

Pomimo ciężkich doświadczeń nie poddajemy się, kochamy życie i bez obawy pokazujemy innym jak czerpać energię z każdej minuty darowanej nam przez Boga.

„Każda z nas jest inna: bez względu na to czy jesteś mężatką, partnerką, mamą czy singielką; bez względu na to czy pasjonuje cię wspinaczka górska czy gotowanie; bez względu na to czy jesteś mała i okrągła, chuda i wysoka; ruda, blond czy czarna; w okularach czy bez – i najważniejsze:
BEZ WZGLĘDU NA TO CZY WALCZYSZ Z CHOROBĄ, WYGRAŁAŚ Z NIĄ CZY SIĘ PRZED NIĄ CHRONISZ
– jesteś piękna i warta wszystkiego co najlepsze. Zasługujesz na to aby żyć ze sobą w harmonii, czuć się dobrze, dbać o siebie i rewelacyjnie wyglądać. Lubisz mieć żółte paznokcie? A może jednak tradycyjna czerwień? A może masz na paznokciach gwiazdki? To bez znaczenia, dlaczego? Dlatego, że i bez tego jesteś wyjątkowa! Być może nie biega za tobą chmara paparazzi, ale to nie oznacza, że nie jesteś gwiazdą! Jesteś gwiazdą własnego życia, grasz w najpiękniejszym filmie i tylko od ciebie zależy jakie on będzie miał zakończenie.
Chciałyśmy czegoś więcej. Chcemy pokazać światu ile nas jest i jaką mamy siłę! Siłę zdrowia i piękna.”


 

Jest taki czas, co łzy w śmiech zamienia,

Jest taka moc, co smutek w radość przemienia,

Jest taka siła, co spełnia marzenia…

To magia Świąt Bożego Narodzenia

Życzymy wszystkim zdrowych, rodzinnych, radosnych Świąt, magicznych doznań tych wspaniałych dni, które przeniosą niepowtarzalną magię tych chwil w nowy 2014rok.

I każdemu przyjaciela co czasami łzy ociera….

Prawdziwy przyjaciel to ten,

który przychodzi, gdy cały świat odchodzi.

Wszystkim, którzy kiedyś przyszliście i … jesteście.

Dzięki Wam nasz świat nie odszedł.

Wszystkiego najlepszego życzą Darłowskie Amazonki”

 

Świąteczno - noworoczne życzenia złożyli: starosta sławieński, zastępca burmistrza Darłowa i Gwardian Zakonu Franciszkanów o. Stanisław Piankowski

Łamano się opłatkiem i składano życzenia, a uroczystą wieczerzę umiliła orkiestra Zenona Lesnera. 

 

NASI SPONSORZY
Urząd Miasta DarłowoUrząd Gminy DarłowoStarostwo Powiatowe w SławnieBałtycki Bank Spółdzielczy w DarłowieDROBDAR Darłowo
Projekt i wykonanie: rumac.pl