2011-10-24 09:25:58
Październik - miesiąc walki z chorobą nowotworową piersi

Pierś – symbol kobiecości,
Macierzyństwa i urody.
Ale czasem…
Miejsce groźnej choroby…

 

      Co roku ok. 15 tyś. Polek choruje na raka piersi. Co roku aż 5 tysięcy Polek umiera na raka piersi.  Ta liczba mogłaby być o wiele mniejsza, gdyby zmiany nowotworowe były szybko wykryte. Sprawdź, jakie badania możesz wykonać, aby w porę zdiagnozować raka piersi. Pamiętaj, że wczesne wykrycie choroby ma kluczowe znaczenie dla jej skutecznego wyleczenia.

Samobadanie jest niezwykle cenne w profilaktyce raka piersi. Powinna wykonywać je regularnie każda kobieta, która ukończyła 20. rok życia. Kobieta, która bada swoje piersi już od wielu lat i zna ich prawidłową strukturę, potrafi doskonale wykryć nawet niewielkie zmiany. Samobadanie wykonuje się raz  w miesiącu, najlepiej kilka dni po miesiączce. Kobiety, które już  nie miesiączkują mogą wybrać sobie dowolny dzień miesiąca i w tym  dniu przeprowadzać badanie. Samobadanie piersi polega na badaniu piersi przez dotyk i ich oglądaniu. Jest bezbolesne, zajmuje niewiele czasu i, co najważniejsze, wykonuje  się je w domu. W trakcie badania szuka się ewentualnych przebarwień, wgłębień, marszczeń skóry, zgrubień, nierówności. Każdą zauważoną zmianę należy niezwłocznie zgłosić lekarzowi.
Mammografia jest to radiologiczne badanie piersi. Jest przeznaczona przede wszystkim dla kobiet, które ukończyły 35.-40. rok życia. Raczej nie wykonuje się jej u kobiet młodszych, gdyż przeważająca u nich tkanka gruczołowa może spowodować nieuwidocznienie zmian nowotworowych. Do 50. roku życia mammografię wykonuje się co dwa lata, a po pięćdziesiątce   co rok.

    Guz wcześnie wykryty ma zazwyczaj małe rozmiary, a im mniejszy, tym mniejsze prawdopodobieństwo istnienia przerzutów. Odpowiednio prowadzona profilaktyka pozwala na wczesne wykrycie guza i wdrożenie odpowiedniego leczenia, często pozwalającego zachować pierś.     

      Darłowskie Amazonki zachęcają do badań profilaktycznych, zapraszamy do naszego Klubu w każdy wtorek od godz. 16.00 do 18.00 , nasze wolontariuszki doradzą, pomogą, posiadamy fantomy  do nauki samobadania podzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem.

       My wygrałyśmy walkę z nowotworem, dlatego też wiemy jak ważna jest profilaktyka.
       Zapraszają zwykłe kobiety z niezwykłą pasją życia, pełne ciekawości świata, pełne nadziei, trochę innej, śmielszej, odwagi odważniejszej, radości radośniejszej, ponieważ rak zmienił nasze życie.

 

WIERZYMY, ŻE RAZEM MOŻEMY ZROBIĆ WIĘCEJ
WIERZYMY, ŻE MOŻEMY WYGRAĆ Z RAKIEM
WIERZYMY W PIĘKNO ISTNIENIA
 
                       

cyt. AVON KONTRA RAK PIERSI

Klub Amazonki w Darłowie  
Ul. Wieniawskiego 13  

Elżbieta Betlińska

 

NASI SPONSORZY
Urząd Miasta DarłowoUrząd Gminy DarłowoStarostwo Powiatowe w SławnieBałtycki Bank Spółdzielczy w DarłowieDROBDAR Darłowo
Projekt i wykonanie: rumac.pl