2013-07-28 11:37:15
Bornholm

W piątek 28 lipca 2013, niewielka grupa darłowskich amazonek wybrała się na Bornholm. Duńska wyspa Bornholm jest oddalona od Darłowa około 100 km, mamy połowę bliżej na Bornholm niż do Gdańska czy Szczecina, a tak niewiele mieszkańców Darłowa tam było.

Bornholm zamieszkuje niespełna 50 tys. mieszkańców. Powierzchnia wyspy wynosi 588,5 km², wyspa ma kształt równoległoboku o wymiarach 38 km równoleżnikowo i 28 km południkowo.

Wschodnie, północne i zachodnie wybrzeża wyspy są skaliste, o charakterze klifów, dochodzących do 80 m wysokości (masyw pn. cypla Hammerem), południowe wybrzeża są ukształtowane w postaci rozległych i szerokich piaszczystych plaż. Północna i środkowa część wyspy ma ukształtowanie pagórkowate, na południu przeważają krajobrazy równinne i wydmy. Najwyższe wzniesienie Rytterknægten ma 162 m n.p.m. i jest położone w centrum wyspy.

Od XVIII w. stolicą Bornholmu jest portowe miasto Rønne liczące około 14 tys. mieszkańców. Poza Rønne na wyspie znajduje się 7 innych miasteczekAakirkeby (2 169 mieszkańców), Hasle (1796 mieszkańców), Allinge-Sandvig (1801 mieszkańców), Gudhjem (788 mieszkańców), Nexø (3772 mieszkańców), Svaneke (1176 mieszkańców) i Tejn (1046 mieszkańców). Administracyjnie Bornholm stanowi jedną gminę. Nasz prom przypłynął do Nexo.

Na Bornholm płynęłyśmy katamaranem Jantar z Kołobrzeskiej Żeglugi Pasażerskiej. JANTAR to luksusowy katamaran pasażerski. Statek został całkowicie przebudowany i zmodernizowany w roku 2005. Na trzech pokładach do dyspozycji pasażerów są kawiarnia, dyskoteka i restauracja, które pełnią równocześnie rolę salonów pasażerskich. Każde pomieszczenie posiada swoje zaplecze gastronomiczne i barowe. Statek uprawia żeglugę całoroczną i całodobową. Jest przeznaczony do rejsów pasażerskich, międzynarodowych, pomiędzy portami Morza Bałtyckiego. Obsługuje stałą linię Kołobrzeg – Bornholm, w sezonie letnim pływa również z Darłowa i Ustki na Bornholm.

Z Darłowa wypłynęłyśmy o godzinie 700 do portu w Nexo przybyłyśmy o 1130.

W trakcie rejsu delektowałyśmy się morskim powietrzem, oglądałyśmy wodę w Bałtyku, zakwity glonów i zwiedzałyśmy statek. Kapitan pan Piotr Wiszniewski i starszy oficer pan Ryszard Chłopecki zaprosili nas do sterówki i zapoznali z zasadami morskich przewozów pasażerskich, pokazali nam mnóstwo nowoczesnych urządzeń do bezpiecznego sterowania statkiem.

Już na pokładzie statku zapadły decyzje o sposobie zwiedzania wyspy. W zależności od predyspozycji wybrałyśmy 2 sposoby spędzenia czasu na Bornholmie:

pierwsza grupa 7 osób wykupiło wycieczkę autokarową z przewodnikiem po wyspie, druga grupa również 7 osób wypożyczyło rowery i udały się na wycieczkę rowerową.

O godzinie 1700 zmęczone ale szczęśliwe, zaokrętowałyśmy się na Jantarze, żeby już nocą o godz. 2200 przybić do pięknie oświetlonego portu w Darłowie.

 

fotoreportaż z wycieczki w galerii

NASI SPONSORZY
Urząd Miasta DarłowoUrząd Gminy DarłowoStarostwo Powiatowe w SławnieBałtycki Bank Spółdzielczy w DarłowieDROBDAR Darłowo
Projekt i wykonanie: rumac.pl